5G Nedir ? – 5G Teknolojisi – 5G Ne İşe Yarar ?

5G Nedir? 5G telefonlar, 5G teknolojisi, 5G ne demek? 5G açılımı, 5G avantajları, 5G baz istasyonu

5G Nedir ? 5G ne zaman kullanılmaya başlanacak ? 5G telefonlar ve özellikleri. 5G teknolojisi nedir ? Gibi soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız. Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olan ve kullanmakta olduğumuz 4G LTE teknolojisinden yaklaşık 10 kat daha hızlı olan 5G teknolojisi nedir ?

5G Nedir? 5G Teknolojisi 
5G corona 5G telefonlar, 5G ekşi, 5G ne demek? 5G açılımı, 5G avantajları, 5G baz istasyonu, 5G açılımı,
5G Nedir? 5G Teknolojisi

1G, 2G, 3G, 4G, 5G

1G analog bağlantı şekliydi.

CDMA, GSM, TDMA gibi 2G bağlantı teknolojileri ilk nesil dijital bağlantı yöntemleriydi.

EVDO, HSPA, UMTS gibi 3G bağlantı teknolojileri ise mevcut hızı 200kbps (kilo bit per second / bir saniyede bir kilobit) dolaylarından birkaç megabit dolaylarına çıkardı.

WiMAX ve LTE gibi 4. Nesil 4G teknolojileri ise şuanda yüzlerce megabit hatta gigabit mertebesinde hızlara sahip.

5G ise yeni özelliklerle geliyor; çok daha fazla hız, çok daha az gecikme süresi ve tek seferde birçok cihazın bağlantısına olanak sağlama (sensörler, akıllı cihazlar – nesnelerin interneti).

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti – 5G Nedir ?

Mobil bağlantının 5. Jenerasyonunun ismi olan 5G teknolojisi uygulamadaki var olan hızı ve kablosuz servislerin esnekliğini arttırmak için tasarlandı.

Teorik olarak 4G teknolojisi 1Gbps (gigabit per second / bir saniyede bir gigabit)  tepe hıza sahipken, 5G teknolojisi 20Gbps tepe hıza sahiptir. Tabii ki teorik olarak verilen hızlar uygulama ve gerçek dünyada daha düşük olarak görülmektedir.

Aşağıdaki tabloda farklı nesil bağlantı teknolojilerinin hız karşılaştırmaları verilmektedir.

Jenerasyon 2G 3G 3G HSPA+ 4G 4G LTE-A 5G
Maks. Hız 0.3Mbps 7.2Mbps 42Mbps 150Mbps 300Mbps-1Gbps 1-10Gbps
Ortalama Hız 0.1Mbps 1.5Mbps 5Mbps 10Mbps 15Mbps-50Mbps 50Mbps ve fazlası

5G teknolojisi ağ (network) mimarisinde de ilerlemelerle gelecektir. 5G teknolojisi 4G’de kullanılmayan spektrumları kapsayacaktır.

5G bağlantı şekli 4G’ye oranla daha yüksek radyo frekanslarını kullanmakta. 4G 20MHz’e (mega hertz) kadar olan bantları kullanırken, 5G 6GHz’e (giga hertz) kadar olan frekans bandını kullanabilmektedir. Buradaki sorun ise yüksek frekansa sahip bu sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşamamaları. Bu nedenle çoklu giriş çıkışa sahip antenlerin kullanılması gerekmektedir.

Yeni 5G antenler, çok sayıda vericinin ve alıcının aynı anda daha fazla veri aktarmasına olanak tanıyan MIMO (multiple input, multiple output / çoklu giriş, çoklu çıkış) olarak bilinen teknolojiyi içerecek.

Yüksek bant genişliğini sağlayan 24-29GHz ve 37-43GHz frekans bölgelerinde 10Gbps hız vadederken, orta bant genişliği olan 2-6GHz aralığı ise 1Gbps seviyelerinde veri hızlarını hizmete sunabilecektir.

5G Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

5G servisleri hâlihazırda bazı ülkelerin çeşitli bölgelerinde aktif durumda. Bu erken-nesil 5G servisleri 5G non-standalone (5G NSA) olarak adlandırılmakta ve mevcut 4G LTE altyapısını temel almaktadır.

Endüstrinin yoğunlaştığı yüksek hızlı, düşük gecikme zamanlı 5G teknolojisi ise 5G standalone (5G SA) ise 2020 itibariyle aktif olmaya başlayacak ve genel yaygınlığa 2022 itibariyle ulaşacaktır.

5G Nedir Ne İşe Yarar?

5G teknolojisi yalnızca gelişmiş ağ teknolojisi ve hızı olarak anılmayacak ayrıca yeni kullanıcı deneyimlerini de beraberinde getirecektir.

Örneğin sağlık alanında anlık olarak veri iletimi sayesinde nabız, tansiyon değerleri gibi verilerin izlenmesine olanak sağlayacak.

Otomobil endüstrisinde 5G ile birleştirilen makine öğrenmesi (ML- Machine learning) algoritmaları ile mevcut trafik, kazalar ve daha fazlası hakkında araçlar bilgi paylaşımında bulunabilecek.

Bağlantı gecikmelerine bakıldığında 3G’de 60ms-200ms (milisaniye) olan gecikme süresi 4G için 40-60ms kadar ve 5G’de teorik olarak beklenen 1ms gerçekte ise 10ms kadar. Böylelikle dünyanın bir ucundan öbür ucuna geçek zamanlı olarak robot kontrollü şekilde ameliyatlar gerçekleştirilebilecek.

5G Bağlantısıyla 1.11 GB Boyutundaki Call of Duty Oyununun 12 Saniyede İndirilmesi

5G Destekli Telefonlar

5G Telefonlar 
5G corona 5G zararlı mı? 5G ekşi, 5G ne demek? 5G açılımı, 5G avantajları, 5G baz istasyonu, 5G açılımı,
5G Telefonlar

Akıllı telefon üreticileri piyasaya her yıl yeni modelleri sürseler de 5G desteği olan telefon sayısı hala az. Bunun nedeni ise 5G yeni nesil bağlantı teknolojisinin hâlâ hazır olmaması.

Devam eden altyapı çalışmalarıyla ilerleyen zamanlarda ülkemizde de bu teknoloji kullanıma açılacak şu an ise 5G’ye sahip bazı telefon marka ve modeller şunlar; Samsung Galaxy S10 5G, Xiamoi Mi Mix 3 5G, Oneplus 7 Pro 5G, Oppo Reno 5G, Huawei Mate 20X 5G.

Nesnelerin İnterneti – Internet of Things ve

Endüstri 4.0 Nedir? yazılarımız da ilginizi çekebilir!!

Yorum Yazın